lukashorky
Menu

květen 2019 obrazem...

21/5/2019

Politické divadlo - Divadelní flora den šestý

Politická témata rezonovala pondělkem a to díky dvěma inscenacím, které kromě jiného spojuje jméno Jiřího Havelky. V prvním případě jako vedoucí Katedry alternativního a loutkového herectví, v rámci kterého skupina studentů připravila ryze autorskou inscenaci události fiktivní vraždy Arkadije Babčenka s názvem Press paradox. V případě druhém se představil jako režisér divadelního experimentu Dejvického divadla Vražda krále Gonzaga. Inscenace přiblížila událost odstranění Alexandra Litviněnka, někdejšího agenta KGB a ostrého kritika vlády současného ruského prezidenta. 

Večer došlo i na nečekané setkání s basketbalovým trenérem Petrem Czudkem v Moravském divadle a závěr poklidného dne patřil Lucii Trmíkové a zhudebněné poezii Bohuslava Reyneka v Divadle hudby.

20/5/2019

Víkend mezi nebem a zemí - Divadelní flora den třetí, čtvrtý a pátý

Třetí den se počasí na chvíli umoudřilo a já musel bohužel odjet domů. Hráli jsme poslední basketbalový zápas sezóny s Třincem a v sobotu nás čekal s Downbelow soukromý koncert pro terapeutickou skupinu Renarkon. Takový malý festival pod širým nebem v zapomenutém kraji v podhůří Beskyd. Byli jsme v plné sestavě, včetně Petra Kružíka, který nás teď na kytaru doprovází na pódiu docela často. Jednodenní divadelní pauza přišla vhod, ale divadla jsem se tak docela nezbavil.

Svět je plný zvláštních spojení, a po víkendu se mohlo zdát, že ne náhodných. Jakoby rozhodovala nějaká vyšší síla, nebo se prostě jen některé věcí mají stát. Vystoupení na Podolánkách s námi domlouval Broňa Svoboda, zakládající člen a hráč na baskytaru z legendární kapely Brumerova Prouza. Stejné kapely ve které hrál na bicí a zpíval Michal Lang, současný šéf divadla Pod Palmovkou. To představilo na Divadelní Floře v neděli nejnovější adaptaci Fausta a s Michalem jsme se potkali v zákulisí. Naše basketbalové vítězství v Třinci mělo zajímavou dohru v pondělí, když se večer v Moravském divadle v Olomouci vedle mě náhodou zjevil Petr Čudek, trenér extraligové Opavy, asistent trenéra Českého národního basketbalového týmu a dobrý přítel Ondřeje Trojana z Dejvického divadla. Můj oblíbený herec s oblíbeným trenérem na mém oblíbeném festivalu v Olomouci. Skvěle jsme si popovídali a po inscenaci vznikla společná fotka Petra i Ondřeje. Kromě těchto věcí mezi nebem a zemí stojí za zmínku duo Nebeský & Trmíková a dramatizace textů jednoho z nejvýznamnějších představitelů anglofonní poezie první poloviny 20. století T. S. Eliota. Výživná byla i studentská inscenace Prodaná nevěsta nebo sobotní mejdan v šapitó s DJ Reném a jeho trombónem. Takový byl hektický první víkend ve společnosti divadla, basketbalu a kytar.

17/5/2019

Už na plné obrátky - Divadelní flora den druhý

V hlavě stále rezonuje včerejší výborné drážďanské divadlo a jejich inscenace 9 dní vzhůru. Flora má letos dnů 12 a všechno probíhá zrychleně. Spí se méně, ale dá se to zvládnout docela dobře. Tělo si na divadelní režim rychle zvykne. V šapitó dopoledne doznívala ještě debata z minulého dne. Diskutovalo se o drážďanské činohře a taky o směřování Flory. Odpoledne první taneční představení nahoře v Konviktu, pak přesun na balkánskou komedii a jugoslávské vzpomínky do Divadla Hudby.

Den uzavřela realizace Opuštěné společnosti Erika Taberyho a Divadla na cucky, která mě na rozdíl od některých kolegů z redakce docela bavila. Žádné ponocování, zítřek bude hektický. Avšak ne kvůli divadlu, ale basketbalu.

16/5/2019

Studená a deštivá Olomouc - Divadelní flora den první

Uběhlo to rychle. Ani jsem nestačil dotřídit fotky z loňska a začíná nová Divadelní Flora. Letos třiadvacátá. Auto jsem nechal na konviktu a pádil dolů do Moravského divadla. Studená a deštivá Olomouc působila docela nevlídně, dlažební kostky klouzaly cestou dolů na náměstí. O úvodní inscenaci se postaral drážďanský Staatsschauspiel Dresden s inscenací 9 Tage Wache (9 dní vzhůru). Expresivně a mistrně zpracované téma sebedestruktivní drogové závislosti. Chvíli jsem fotil hlavní scénu, ale záhy jsem se stejně ztratil v zákulisí. Tam to mám rád…

Po děkovačce následovala debata a rychlý přesun na Konvikt, kde se berlínský hudebník a skladatel Kriton Klingler-Ioannides, který autorskou hudbou živě doprovází drážďanskou inscenaci 9 dní vzhůru, prezentoval samostatným koncertem. Fajn muzika, občas evokuje The Kills. První pivo v Chlastanu a pak pozdravení s Vertigem. Ale jen letmý dotyk. To pravé objetí teprve přijde.