lukashorky
Menu

7/2/2020

Rozhovor pro Frýdecko-Místecký Patriot

Myslím, že se povedl docela zajímavý rozhovor pro únorové vydání měsíčníku Frýdecko-Místecký Patriot. S Jiřím Sachrem jsme si povídali o mém vztahu k Frýdku-Místku, o Příběhu krajiny, který visí aktuálně na zámku, o focení i muzice a mojí práci na vizuálech pro festival Sweetsen Fest. Nakousli jsme rovněž projekt Zmizelé město, kde se připravuje nové zastavení. 

O víkendu ve všech schránkách ve Frýdku-Místku, Digitální stažení zde.

3/2/2020

Pod vlivem Venuše

Slunce se přiblížilo březnové rovnodennosti. Světla v krajině sice přibývá, ale tady dole se stmívá vždycky dřív. Paprsky osahávají příkrý svah podél cesty, jako by chtěly rozpůlit kus krajiny na dvě roční období. Mrazivou zimu hned za pěšinou střídá barevné předjaří, zmrzlá půda pozvolna taje a hřejivé dny ti jsou každým dnem blíž.

Kmeny hubených bříz se před tebou vytahují do oblak, jejich větve jsou spletené jako prsty do sebe a odolávají burácejícímu větru. V poryvech není slyšet jediného slova. Na hladině rozhoupaného jezera sleduješ krvácejí soumrak, když se nad skalní stěnou se ze tmy zjevuje zářící Venuše. Říkáš, že vypadá jako obří balón. Nebo snad nějaká zbloudilá hvězda, která čeká, jestli si budeme něco přát. Chvíli jen tak stojíme, hledíme na sebe a ve tmě se lesknou naše oči.

29/1/2020

Dvorní šašci Viktora Fischla u Bezručů

Dramatizace románu Viktora Fischla s názvem Dvorní Šašci sleduje osudy čtyř židovských kamarádů z Osvětimi. Inscenace se poprvé představuje na jevišti Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Režie temného filozofického díla se ujal slovenský režisér Jakub Nvota, mimo jiné podepsaný u Bezručů pod Spalovačem mrtvol a Zapomenutým světlem. Mrkněte na krátký fotoreport z generálních zkoušek.

24/1/2020

Pozoruhodný projekt fotografa Lukáše Horkého představuje Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku

Objektiv mobilního telefonu a záznam několika bezprostředních myšlenek během bezúčelných toulek přírodou. To jsou hlavní vyjadřovací prostředky fotografa Lukáše Horkého v jeho novém projektu s názvem Příběh krajiny. Svůj obrazový deník představí ve čtvrtek 30. ledna v 17 hodin na frýdeckém zámku.


Výstava je složena ze dvou tematických celků. První část obsahuje snímky, ve kterých je patrná stopa lidské existence. Opuštěné betonové ploty pomalu zarůstají vegetací, dno prázdné přehrady vydává svědectví o zaniklé obci nebo cesta, kterou dřív lemovaly domy hornické kolonie, dávno ztratila svůj cíl. Druhá série barevných snímků pořízených převážně v horské krajině nebo na periferii je doplněna o krátké deníkové záznamy, které autor publikuje primárně na sociálních sítích a Slouží jako terapie a odpočinek od těžkých dokumentárních souborů, na kterých Horký ve své volné tvorbě dlouhodobě pracuje.


„Příběh krajiny jsem začal psát na v Jeseníkách v březnu 2017. Myšlenka projektu se ale zrodila mnohem dříve, během studií na Institutu tvůrčí fotografie, když na přednáškách krajinářské fotografie nám pedagog Jan Pohribný často říkával, že není důležité, jestli v krajině nějakou fotografii uděláš, mnohem důležitější je, že v ní jsi. Tahle věta se mi vryla do paměti už tehdy, ale docenil jsem ji vlastně až nedávno, když jsem při svých toulkách krajinou hledal samotu a klid v okolní přírodě,“ říká fotograf, který se mimo jiné proslavil syrovými snímky mentálních anorektiček a bulimiček.
Koncept projektu je jednoduchý: žádný fotoaparát ani přesný plán, co vyfotíš nebo napíšeš. Horký používá jen obyčejný mobilní telefon. Poukazuje tím na skutečnost, že v dnešní době může fotografovat úplně každý. Je třeba mít jen myšlenku, nosné téma a vše ostatní už přijde samo.


„Často míváš pocit, že tě na tvých toulkách cosi provází a oslovuje. Bloudíš světem, díváš se kolem sebe a to co vidíš, zapisuješ jako do deníku. Dřív než slunce zapadne za horizont, digitální otisk krajiny obalíš do několika slov a zaznamenáš, abys věděl, kde jsi byl,“ poeticky přibližuje svoji motivaci Horký.
Lukáš Horký je v prvé řadě fotograf, který pracuje na celé řadě dokumentárních cyklů. Svým fotoaparátem zachytil mnoho divadelních inscenací a v poslední době při svých toulkách krajinou Jeseníků a Beskyd píše obrazové lyrické deníkové záznamy. Dlouhodobě sleduje proměny města Frýdku-Místku. Lukáš pracuje s fotografií, vizuálním uměním, grafikou a videem. Je také hudebník ve formaci Downbelow a ve svém volném čase hraje basketbal za BK Frýdek-Místek.


Vernisáž ve čtvrtek 30. ledna 2020 v 17 hodin na frýdeckém zámku.
Výstava bude otevřena do 29. března 2020.
Otevřeno:
úterý, středa, pátek 8.00 – 12.00, 12.30 – 16.00
čtvrtek: 8.00 – 12. 00, 12.30 – 17.00
sobota, neděle, svátek: 13.00 – 17.00

Čti dál: