lukashorky
Menu

13/11/2019

Legendární Frankenstein ožívá u Bezručů

Hororový román Mary Shelleyové ze začátku 19 století popisuje příběh mladého vědce Viktora Frankensteina, jenž stvoří nadlidské monstrum. Byl mnohokrát zfilmován. Uměle vytvořit život, ale pak se s ním taky hlavně vypořádat. Temná klasika se představuje jako druhý kus letošní divadelní sezóny u Bezručů. Morduje se a vraždí půl inscenace. Jako ve správném béčkovém hororu.

12/11/2019

Letní kapela na podzim v Olomouci

V Olomouci se na podzim dějí zajímavé věci. Koncem října přijel Kafka Band a za čtrnáct dní dorazil Jaromír 99 se svojí Letní kapelou. Ta si odbyla své neveřejné vystoupení v létě v Jeseníkách. Repertoár má složený z Jaromírových projektů Priessnitz, Bombers, Umakart, Kafka Band a desky, kterou s Dušanem Neuwerthem udělali pro Václava Neckáře. Koncert v olomouckém Jazz Tibetu měl však přeci jenom speciální závěr. Kromě toho že zazněla jedna nová píseň, napsaná přímo pro Letní kapelu, na konci setu se na pódiu zjevil za velkých ovací Petr Kružík jako speciální host a odehrál s kapelou věci od Priessnitz.

To s Kružíkem jsme vlastně upekli spolu s Jaromírem před čtrnácti dny na Kafka Bandu, kdy jsem už tenkrát málem přibral Peťana. Měl jsem ho vzít sebou ke mně na chalupu do Jeseníků. Tehdy z toho sešlo. Já odjel do hor sám, ale vyklubal se plán, že Kružíka dovezu příště i s kytarou. A tak se taky stalo. Petr Kružík se postaral o skvělou atmosféru, když vyprodaný Jazz Tibet zpíval jako kdysi na koncertech Priessnitz a něco uvnitř mi říká, že to třeba nebylo naposled.

20/10/2019

Víkend na vlně kytar i folklóru

V pátek večer jsme se s Downbelow ukázali v Rožnově pod Radhoštěm na tradičním jarmarku. Měl jsem obavy, jak náš rokenrol valaši přijmou, ale vše dopadlo dobře. Hrálo se fajn a zkusili jsme i novou věc, kterou chystáme s Petrem Kružíkem na novou nahrávku. Petrův rukopis je jasný a tak mi z toho leze trochu Priessnitz. Sobota patřila folklóru a souboru Grunik, pro který jsem připravil projekce k jejich novému programu věnovanému Věrce Šejvlové. Jeden den s basou na pódiu, druhý zavřený ve zvukařské kabině s projektorem. Prostě tvůrčí víkend se vším všudy.

7/10/2019

Zmizelé město – po stopách zapomenuté historie Frýdku-Místku

Nový projekt dvou Frýdecko-Místeckých patriotů Lukáše Horkého a Jaroslava Kocince s názvem Zmizelé město se slavnostně představí v pátek 11. října 2019 v 16:00 v ulici Revoluční poblíž čísla popisného 1280 ve Frýdku-Místku. Záměrem obou autorů je vytvořit fyzickou síť bodů – cedulí, které budou připomínat pozapomenutou historií města Frýdku-Místku. U každého objektu bude rovněž krátký popis s odkazem na webovou stránku, kde si může zájemce přečíst podrobné doplňující informace. Tato otevřená platforma by se měla postupně rozrůstat o další místa. 

„Chtěli bychom připomenout důležité, ale často opomíjené milníky několika generací lidí spojených s naším městem. Cítíme potřebu vyjádřit se k naší minulosti, která nebyla často růžová,“ říká jeden z autorů projektu Jaroslav Kocinec.

První zastavení Zmizelého města odkazuje na židovské památky a stojí symbolicky jen pár desítek metrů od místa, kde byla v noci z 13. na 14. června roku 1939 vypálena židovská synagoga. Je až s podivem, že k dnešnímu dni neexistuje ani jeden důstojný pomník, který by tuto nešťastnou událost připomínal. Právě tuto skutečnost se snaží autoři projektu napravit. V pátek 11. října 2019 v 16 hodin bude odhalena železná cedule s pořadovým číslem jedna.

„V nejbližší době se mapa rozroste o připomínku Adolfa Landsbergera – jednoho ze zakladatelů textilního průmyslu ve Frýdku a Místku nebo připomene osobnost architekta Jaroslava Čermáka, který byl v poválečných dnech roku 1945 za nejasných okolností brutálně ubit lopatou,“ přibližuje další plány druhý z autorů fotograf Lukáš Horký, který je zároveň autorem originálního provedení vizuální podoby celého projektu.

Čti dál: