aktualne bio denik portfolio kontakt

Nová klasika: Divadelní flóra 2010 (úterý 11. 5.)

Vydáno: 12. května 2010, 10:31
Aktualizováno: 12. května 2010, 11:15

Divadelní Flora se po roce opět vrací do Olomouce a má za sebou první den. Jedenáctidenní maratón odstartovalo představení Vyčištěno olomouckého Divadla na cucky. Bolestné drama kultovní představitelky „nové dramatiky“ v ostré expozici talentované režisérky Anny Petrželkové a nejprogresivnějšího olomouckého divadelního souboru.

Divadelní flóra

Vyčištěno (Divadlo na cucky)

Vyčištěno (Divadlo na cucky)

Anna Petrželková (1984) patří mezi další výrazné mladé tvůrce, které si ke spolupráci přizvalo olomoucké Divadlo na cucky. Progresivní soubor s experimentálními tendencemi se rozhodl na jeviště převést jeden z nejdrásavějších textů moderní britské dramatiky, Vyčištěno Sarah Kane. Dějiště hry je podle autorčiných scénických poznámek zasazeno do prostředí univerzity, která zde však mnohem spíše plní roli mučírny nebo koncentračního tábora, jemuž vládne postava sadistického Tinkera.

Divadelní flóra

Vyčištěno (Divadlo na cucky)

Uprostřed tohoto světa naplněného krajními projevy násilí se ocitají mladá žena, její bratr, mentálně narušený mladík, dvojice gayů a erotická tanečnice, kteří jsou podrobeni zlomyslné zkoušce milostných vyznání. Text výrazně posouvá hranice jevištní realizace – scénické poznámky obsahují mj. následující pokyny: „skrze podlahu se prodírá slunečnice, která postavám přerůstá přes hlavu“ nebo „Carlovu ruku začíná požírat krysa“. (df)

Joke Killers (SKUTR & Adéla Laštovková Stodolová)

Režisérský tandem SKUTR Martina Kukučky a Lukáše Trpišovského je se svými divadelními produkcemi tradičním hostem Divadelní Flory. V minulosti mohli na festivalu diváci zhlédnout například představení Mistr a Žák nebo Malá smrt, letos si pro olomoucké publikum SKUTŘi připravili představení úplně nové. Projekt Joke Killers vznikl v koprodukci SKUTRu, prostoru La Fabrika a Divadelní Flory. Představení je tak do jisté míry přizpůsobeno přímo dispozicím šapitó, které stojí na parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého.

Divadelní flóra

Joke Killers

Na vzniku Joke Killers se SKUTRy spolupracovala choreografka Adéla Laštovková Stodolová. podle slov Martina Kukučky však nejde o ryzí taneční představení. Režisérské duo spolu se Stodolovou, bývalou studentkou Ctibora Turby, umístilo do středu své inscenace postavu Klauna. „Zkoumáme, co se děje s postavou klauna, když ho postavíte na jeviště – v cirkusu jen vyplňuje prostoj mezi stěhováním kulis, ale co předvede na divadle?“ říká k tvůrčí koncepci režisér Lukáš Trpišovský.

Divadelní flóra

Joke Killers

Olomoučtí diváci měli jedinečnou příležitost zhlédnout dvě představení Joke Killers ještě před tím, než se s ním tvůrci vydají reprezentovat tuzemskou kulturu na šanghajské EXPO 2010. (jap)

Rupert Huber & ROTS

Rakouské duo Tosca, které tvoří Rupert Huber a Richard Dorfmeister (známý i z proslulého dua Kruder & Dorfmeister), patří na špičku světové downtempo scény a jejich alba jsou považována za milníky tohoto žánru. Skuteční mistři jedinečných zvukových krajin a smyslných rytmů, v jejichž hudbě se prolínají analogové a digitální zvuky s vnořenými samply a živými nástroji. Jejich značkou je bezstarostná nálada a hřejivá atmosféra, načichlá vídeňskými kavárnami, s občasnými melancholický­mi tóny.

Divadelní flóra

Rupert Huber

Projekt Tosca obdržel v roce 2001 prestižní rakouskou hudební cenu Amadeus jako nejlepší kapela v oblasti popu a rocku. Hubertova produkce byla doplněna o velkoplošné projekce vizuálních umělců ROTS, které byly promítány přímo na budovu Uměleckého centra Univerzity Palackého!


Zpět do deníku


aktuálně | bio | deník | portfolio | komerční realizace | kontakt
Není-li uvedeno jinak, text & fotografie © Lukáš Horký
2008–2012