aktualne bio denik portfolio kontakt

Ti, kteří Anorexií trpí, pochopí. Je to něco, do čeho se člověk dostane, ani neví jak. Pak se vám pomalu, ale jistě začne v životě všechno obracet. Dřív, když mamka zavolala: „Večeře!‘ Těšila jsem se a už si dělala chutě na to, co bude… Ale není tomu tak dávno, kdy jsem si řekla: „Ježíši!“ Jídlo bylo pro mě jen počítání blbých kalorií. Celý večer jsem pak přemýšlela, kolik jsem toho snědla, co jsem na talíři nechala a jaká bude má váha ráno. Tento hrozný kruh výčitek svědomí a úzkosti, kolik si to zase snědla, se uzavíral a uzavíral.

A pak mamka nevydržela a zavřela mě do psychiatrické léčebny do Bohunic. Šlo to vcelku rychle, když jsem kolem sebe měla holky s podobnýma problémama. „Uzdravovala“ jsem se! Chtěla jsem jít příkladem všem těm holkám. Myslím, že se mi to docela povedlo. Strávila jsem tam měsíc. Házela jsem do sebe nepříliš dobrý jídlo „hlava nehlava“. Když jsem pak odcházela, zaplavila mě jakási vlna úzkosti. Tolik jsem si tam zvykla na ty bezvadný lidičky, na ten docela vyhovující režim… Víte, možná jsme tam byli jedním coulem blázni, protože jsme se určitým způsobem každý snažili zabít, ale na druhou stranu jsme tam byli úplně normální lidi. A zažili jsme si pěkný chvilky, někdy nás tam sestřičky ani nestačili uklidnit.

No a pak jsem teda odešla ven mezi „normální lidi“. Tak zvláštní. Ty děsy, co mě obklopovaly dlouhý měsíc zmizely. Začal jakýsi nový život. Ze začátku jaksi hned jíst nešlo, ale postupem času se mi to začíná dařit. Zrovna jsem měla žemlovku a dokonce byla i s cukrem. A musím říct, že byla dobrá a snědla jsem ji všechnu. Vím, že ještě nejsem úplně v pohodě, ale snažím se. Už mi docela jde, myslím jíst.

Chci být zase v pohodě a ještě chci vzkázat lidem, kteří chcou mít postavu dokonalých modelek: „Lidi, neblbněte! Přijměte se takoví, jací jste. Všichni jsme něčím jedineční a krásní – dokonalí! Protože pak se můžete dostat tak móóóc na dno, že se cesta ven hledá moc těžko.“

Ž. S., 14 let. (záznam z deníku výstavy)

popis
popis
popis
popis
popis
popis
popis
popis
popis
popis
popis
popis
popis
popis
popis
popis

aktuálně | bio | deník | portfolio | komerční realizace | kontakt
Není-li uvedeno jinak, text & fotografie © Lukáš Horký
2008–2012