lukashorky
Menu

2/9/2021

Návštěva domu, který jako jediný ve Frýdku-Místku změnil svoji národnost

Jediný dům ve Frýdku-Místku, který změnil občanství – to je Německý – Český dům, jehož historie sahá na přelom 19. a 20.století. V období své slávy sloužil jako centrum německého kulturního života ve Frýdku i Místku. Pořádaly se zde různé kulturní akce – plesy, koncerty, divadelní představení a besedy. Součástí budovy byla restaurace, knihovna a sídlilo zde i několik spolků.

Německý dům byl po 2.světové válce přejmenován na Český dům a po osvobození byla v budově spousta věcí zničena nebo rozkradena. S postupem času se v Českém domě obnovil společenský život, restaurace a známá pivnice. V posledních letech budova chátrala a v nejbližších dnech čeká na svého nového majitele.

Při této příležitosti připravil se svým týmem Frýdecko-Místecký patriot Lukáš Horký slavnostní otevření druhého zastavení platformy „Zmizelé město“ ve středu 8. září v 17 hodin před hlavním vchodem Českého domu. Na tuto akci bezprostředně naváže site specific projekt, během kterého se uskuteční vernisáž a zároveň derniéra výstavy Lukáše Horkého – fotografa. Autor dokumentoval v průběhu Covidového lockdownu vyprázdněné ulice Frýdku-Místku a symbolicky je nainstaloval do prázdných útrob Českého domu. Akci završí speciální akustické vystoupení skupiny DOWNBELOW v historickém sále v prvním patře objektu.

Návštěvníci tak budou mít možnost nahlédnout do jindy uzavřených prostor této budovy a na vlastní kůži zažít úžasný genius loci nádherné, neprávem pozapomenuté stavby uprostřed Frýdku-Místku.

Čti dál: