lukashorky
Menu

11/2/2022

Kultura F≈M startuje nový cyklus besed fotografa Lukáše Horkého

Fotograf, grafický designér a hudebník Lukáš Horký se během své práce setkává se spoustou zajímavých lidí a právě tato setkávání dala mimo jiné impuls k vytvoření série pořadů ve spolupráci s Kultura F≈M pod názvem Host Lukáše Horkého. Úvodní beseda se uskuteční v úterý 15. února 2022 od 18.30 v Multifunkčním sále Národního domu ve Frýdku-Místku.

Hostem úvodního cyklu pořadů Host Lukáše Horkého bude vysokoškolský pedagog doc. Mgr. Jiří Siostrzonek Ph.D. ze Slezské univerzity v Opavě a řeč bude o fotografické dokumentaci mizejícího světa architektury, prostředí a proměnách městské i venkovní krajiny.

 „S Jiřím Siostrzonkem se známe léta. Potkal jsem ho ještě jako pedagoga hned ze startu studií na Institutu tvůrčí fotografie, když jsem vedl náš ročník k imatrikulaci. Od té doby spolu často spolupracujeme, například na dokumentaci Karvinska, které mě zajímá dlouhodobě. Točíme se i kolem bývalých Sudet, další moje srdcové téma. Vydali jsme společně několik publikací a další ještě chystáme,“ vysvětluje Lukáš Horký.

Ve svých esejích a textech se Jiří Siostrzonek často zabývá tématem vztahu člověka a prostředí, které ho obklopuje. Téma blízké i Lukáši Horkému jen s rozdílem využití vyjadřovacích prostředků. Na rozdíl od docenta Siostrzonka hledá Lukáš Horký fakta a souvislosti prostřednictvím fotoaparátu. Od roku 2008 se systematicky zabývá fotografováním Frýdku-Místku se záměrem zjistit odraz doby prostřednictvím fotografií, které třeba až s časem nabývají na významu.

„Koncept celého pořadu vznikal na konci loňského roku přes vánoční svátky a postupně se rozšiřuje o další hosty,“ upřesňuje Lukáš Horký. V březnu to bude moderátorka Českého rozhlasu Kateřina Huberová o práci v proudových zpravodajsko-publicistických blocích a setkáních se zajímavými hosty.

Čti dál: