lukashorky
Menu

květen 2018 obrazem...

28/5/2018

Symbolem letošního festivalu Sweetsen Fest je pestrobarevná plachetnice

Symbolem letošního festivalu se stala plachetnice, dávná patronka přehrady Olešná. Pestrobarevný výlet do minulosti, kdy se na březích tísnily vlněné deky a slunečníky, pila se žlutá sodovka z voskovaných kelímků a zvlněná hladina, půl hodiny pěšky od panelákových sídlišť, byla nekonečnější než Atlantický oceán.

Lukáš Horký je autorem vizuálu festivalu Sweetsen fest od roku 2008. Každý ročník je reprezentován unikátním symbolem, ideou nebo myšlenkou, která je úzce spjatá s městem Frýdek-Místek.

26/5/2018

Sám se sebou pod kamennými nebesy

Sleduješ otisk světla, jak prostupuje mezi škvírami vysoko nad hlavou a na podlaze vytváří světelné rámy. Pohled vzhůru skrz nekonečný prostor tě pohltí. Stojíš tiše a vnímáš posvátnost tohoto místa. Dech se zpomalí a oči, jenž si přivykly na šero bloudí prostorem a zaznamenávají každičký detail. Je poslední květnová sobota a ty jsi tu sám se sebou pod kamennými nebesy.

Nádherná moderní sakrální stavba polského Slezska se tyčí hned vedle fotbalového Stadionu v městě Zabrze. Kostel sv. Josefa byl vystavěn z cihel na pravoúhlém základu. Světlo vstupuje do interiéru přes úzké okenice a růžice s polokruhem, které odkazují ke gotickému stylu. Stvořitel tohoto překrásného chrámu dal svým prvkům mnoho symbolických významů, které stojí za to rozluštit.

Kostel byl postaven v letech 1930–1931 a patří mezi nejzajímavější stavby modernistické architektury v Horním Slezsku. Autorem projektu je Dominikus Böhm z Kolína. Chrám vysvětil kardinál Adolf Bertram dne 4. září 1932. 

16/5/2018

Vizuální Jánošík nitranského Divadla Andreja Bagara

Vrchol úterního večera olomoucké Divadelní Flory patřil slovenskému Divadlu Andreja Bagara z Nitry. Krátká obrazová reportáž ukazuje inscenaci z nezvyklého úhlu, který zůstává běžnému divákovi ukryt. Divadelní zákulisí nebo ochozy nad jevištěm poskytují úžasná místa pro fotografování.

14/5/2018

Divadelní Flora má za sebou perný víkend

Dvaadvacátá Divadelní Flora odstartovala minulý čtvrtek desetidenní přehlídku evropské činohry, současného tance a performing arts. Dění celého festivalu dokumentuji už desátým rokem. Ze spousty účinkujících se za tu dobu stali kámoši a celý festival je taková jedna velká srdcovka. Mrkněte na krátký víkendový fotoreport.

10/5/2018

Fotograf Lukáš Horký získal čestné uznání v soutěži Přehlídka divadelní fotografie

Fotograf Lukáš Horký získal čestné uznání v soutěži „Přehlídka divadelní fotografie“ v kategorii Inscenace/divadelně-performativní projekt – profesionálové se souborem Shakespeare na Hlubině. Site specific projekt režiséra Jana Mikuláška s herci Divadla Petra Bezruče byl exkluzivně připravený pro osmý ročník festivalu Dream Factory Ostrava a oživil jedinečné prostory Nových koupelen Provozu Hlubina v Ostravě.

Soutěž obeslalo 121 tvůrců 1 348 fotografiemi, pořízenými v letech 2015–2017, a to ve dvou kategoriích: Profesionální (Inscenace a Portrét v roli) a Studentské (Volné téma s divadelní tematikou). Odborná pětičlenná porota, reprezentující různé profese umělecké teorie i praxe spjaté s divadlem (předseda fotograf Josef Ptáček, teatroložka Anna Hejmová, režisérka Kamila Polívková, fotograf Jaroslav Prokop, a teatrolog Ondřej Svoboda) udělila v každé z kategorií tři hlavní ceny a několik čestných uznání a současně vybrala téměř dalších 100 fotografií, které budou v Obecním domě vystaveny.

http://www.divadelnifotografie.cz