lukashorky
Menu

15/2/2009

Krištof Kintera: 5. 12. 2008–15. 2. 2009 Galerie Brno

O Krištofovi Kinterovi jsem toho moc nevěděl. Vystudoval Akademii výtvarných umění v ateliéru Milana Knížáka a má za sebou několik nominací na cenu Jindřicha chalupeckého. Je to výrazná osobnost českého moderního umění, v této době známá spíše svojí účastí na projektu Entropa Davida Černého. Do 15. února vystavuje v Galerii Brno.

{%Title%}

Vydáno: {%Date%}
Aktualizováno: {%Update%}

O Krištofovi Kinterovi jsem toho moc nevěděl. Vystudoval Akademii výtvarných umění v ateliéru Milana Knížáka a má za sebou několik nominací na cenu Jindřicha chalupeckého. Je to výrazná osobnost českého moderního umění, v této době známá svojí účastí na projektu Entropa Davida Černého.

Začal letní semestr, takže trávím více času v Brně. Rozhodl jsem se navštívit Galerii Brno, která do půlky února prezentuje výběr tvorby Krištofa Kintery. Brněnská výstava navazuje na pardubickou přehlídku zúženým výběrem demonstrující umělcovo uvažování v příkladech od raného To (1996) až po témata aktuální.

Musím přiznat, že výstava předčila veškerá má očekávání. V prezentované linii nechybí nevrle nadávající igelitka I am sick of it all (2003), která otráveně opovrhuje světem konzumu, lapidárně se tvářící elektrotechnický fórek prodlužovacího kabelu It is begining (2004), jeden z dvanácti proslulých Kinterových mluvičů Talkman (2003), neúnavně kladoucí dotěrné otázky i jemu blízká figura Revolution (2005), jejíž silovitá revolta se nezastaví ani před betonovou zdí.

15/2/2009

Proč nedostal Sweetsen fest peníze z rozpočtu města

Zastupitelstvo města Frýdek-Místek jednomyslně hlasy koalice (KSČM a ČSSD) zamítlo jakoukoli podporu tradičnímu festivalu Sweetsen fest a to jako jediné kulturní a sportovní akci, která si žádost o grant z městského rozpočtu podala. Komické je však to, jak město své rozhodnutí zdůvodnilo.

{%Title%}

Vydáno: {%Date%}
Aktualizováno: {%Update%}

„V minulém roce byl tento hudební festival politicky zneužit, nesl známky agitačního mítinku, což bylo v rozporu s předloženým konceptem na jehož základě pořadatel festivalu neinvestiční dotaci získal, dále nedbal všeobecně známého názoru města, že politické zneužívání dětských a kulturních akcí není vhodné, a v konečném důsledku nebyl fér ani vůči návštěvníkům této kulturní akce, kteří se přišli pobavit zpívat a tančit a ne poslouchat agitační a populistické názory s politickým podtextem JEDNOHO z účinkujících,“ uvedl radní města Petr Rafaj (ČSSD).
citováno z oficiální tiskové zprávy města.

Petr Rafaj na oficiálním webu města Frýdek-Místek nechtěně přiznává svou politickou vendetu festivalu Sweetsen fest. Pondělní zastupitelstvo města Frýdek-Místek jednomyslně hlasy koalice (KSČM a ČSSD) zamítlo jakoukoli podporu tradičnímu festivalu Sweetsen fest a to jako jediné kulturní a sportovní akci, která si žádost o grant z městského rozpočtu podala.

„Nemůžu uvěřit, že tato slova myslí někdo vážně. A pokud ano, tak je to naprosto dechvyrážející důkaz o nekonečné aroganci a představě některých politiků, jak nakládat – nebo spíše – kšeftovat s veřejnými prostředky“, uzavírá Petr Korč, předseda občanského sdružení Pod Svícnem, pořadatele akce.

Zde je kompletní záznam „inkriminovaného“ sdělení Tomáše Kočka a následný dovětek Davida Stypky z kapely Najzar (2 učinkujíci ze 40), na základě kterého jsme se dozvěděli, že festival byl politicky zneužit a nepřísluší mu další podpora.

Více naleznete na www.sweetsen.cz

10/2/2009

Front 242 v Lucerna music baru

FRONT 242. Hudba, která ovlivnila mé směřování už kdysi na základní škole a inspirovala můj nový cyklus o andělích – „Angels may fall“. Bylo krásné, vrátit se o pár let zpátky. V živých vzpomínkách jsem opět otevřel naivní výklady o symbolech přetechnizované společnosti v čele s počítači a roboty.

{%Title%}

Vydáno: {%Date%}
Aktualizováno: {%Update%}

FRONT 242. Hudba, která ovlivnila mé směřování už kdysi na základní škole a inspirovala můj nový cyklus o andělích – „Angels may fall“. Bylo krásné, vrátit se o pár let zpátky. V živých vzpomínkách jsem opět otevřel naivní výklady o symbolech přetechnizované společnosti v čele s počítači a roboty.

Jsem už jinde, ale něco z tohoto období zůstalo. Hluboko uvnitř zaryté, co změnilo formu. FRONT 242 mám pořád rád, Nebyla to jenom jejich hudba, která ovlivnila celou elektronickou scénu na dlouhou dobu dopředu. Pánové mají stále co říct a jejich nasazení mě nikdy nepřestane fascinovat.

One – You Lock The Target / Two – You Bait The Line / Three – You Slowly Spread The Net And Four – You Catch The Man

{% Fotogalerie(3,5,9) %} Koncert jsem si užíval, takže na fotografování nezbýval čas. Přesto jsem se pokusil něco z té šílené atmosféry ulovit.

10/2/2009

SWEETSEN FEST V OHROŽENÍ

SWEETSEN FEST V OHROŽENÍ – NULOVÁ PODPORA MĚSTA FRÝDEK-MÍSTEK. Zastupitelstvo města Frýdek-Místek svorně hlasy KSČM a ČSSD rozhodlo o tom, že tradiční festival Sweetsen fest je pro město naprosto nedůležitá akce, která si nezaslouží ani korunu podpory z městského rozpočtu. Žádost občanského sdružení Pod Svícnem na částečnou podporu této neziskové akce ve výši 1/5 nákladů (100 000,– Kč z Fondu propagace a reprezentace města) byla smetena vládnoucí koalicí pod stůl.