lukashorky
Menu

23/9/2009

Lukáš Horký & Ivan Korč: Něco muziky

Dnes zahajujeme s Ivanem Korčem v pořadí druhou společnou výstavu fotografií, tentokrát na hudební téma. Zůstali jsme věrní konceptu minulé výstavy a tak ukazujeme zase dva rozdílné pohledy na jednu věc.

2/9/2009

Stav věci z dětského domova

Na prozápadní Mukačevo začíná v plné míře doléhat krize. Skoro třicet procent obyvatel má vážné problémy s alkoholem. S humanitární organizací Adra jsem dokumentoval život dětí v internátu, finančně závislém na městském rozpočtu, který počítá s dotací jen do září.

Zpřetrhané sociální vazby, skrytá agresivita a odcizení – toto jsou na první pohled neviditelné problémy, které trápí většinu dětí. Nevhodná státní politika s několikanásobně většími přídavky na děti, než je průměrná místní mzda dělá z dětí rukojmí. Stávají se tak nástrojem k „vydělávání“ peněz.

Fotografuji běžný chod a každodenní stereotyp. Snažím se o nemožné. Nahlédnout co se dětem odehrává uvnitř. „Jedno dítě bylo odebráno matce, která rodila v opilosti a ráno si nepamatovala, proč je v nemocnici,“ říká ředitel domova. Když vypráví příběh dívky, která ve třinácti letech organizovala nezletilý gang mladých lupičů, hned vím, o kom mluví. Matka je prostitutka a je pro ni velkým vzorem. Tak mne tak napadá, co se stane za pár let, až opustí toto zařízení. Jakou šanci bude mít ve společnosti, kde závislost na alkoholu se stává běžným životním stylem.