lukashorky
Menu

listopad 2018 obrazem...

28/11/2018

Pohnuté dějiny ožívají na Letné pod Stalinem

V Praze na Letné, pod bývalým pomníkem diktátora Stalina, můžete shlédnout pozoruhodnou výstavu z novodobých dějin Československa. Unikátní prostor, který je běžně návštěvníkům nepřístupný, se proměnil na audiovizuální expozici. Představuje nejzásadnější okamžiky československé moderní historie. Mapuje především dva totalitní režimy, nacismus a komunismus. Přibližuje hrdiny 2. světové války, osudy politických vězňů, disent, udavače, Pražské jaro, srpen 1968, normalizaci a listopad 1989.

Prostřednictvím výpovědí očitých svědků přináší obraz pohnutých událostí našeho národa. Přiznám se, že mě docela mrazilo. Zvláště v této době je třeba si naši minulost připomínat.

Paměť národa: Stalin/Praha-Letná: 1/10–9/12 208
https://stalin.pametnaroda.cz

20/11/2018

Kouř Tomáše Vorla a Lumíra Tučka a zrození jednoho fenoménu

Není mnoho filmů, které by mě ovlivnily, ale vzpomínám na jeden zásadní. Už nevím, kdo z osvícených pedagogů to vymyslel. Možná naše dějepisářka paní Lautnerová, kdo ví. Tehdy v kině Petra Bezruče se něco zlomilo. Kamenný most Tomáše Vorla na mě tehdy zapůsobilo jako zjevení. Otevřel mi cestu k celé Pražské pětce a k Vorlově celovečerní prvotině Kouř. A já věděl, že to s mojí nalajnovanou informatickou kariérou nebude tak žhavé.

Rytmikál totalitního věku, jak zní podtitul, jsem viděl snad stokrát a všechny repliky znám nazpaměť. Filmové exteriéry z Vítkovické aglomerace,  jsem prolézal ještě na přelomu milénia v době, kdy Dolní oblast byla zakázaná zóna. O divadelní adaptaci se aktuálně pokouší ostravské Divadlo Petra Bezruče v režii Adama Svozila a Kristýny Kosové. Mrkněte na fotky z generálních zkoušek.

13/11/2018

Podzimní Vysočinou

Tlumené paprsky si hledají cestu skrze škvíry v šedavé peřině a jako střelky kompasu dávají tvé cestě směr. V místech, kde se z širokých lánů zvedá Vysočina vzhůru k nebesům a roviny se mění ve zvlněné horizonty, se krajina nikdy neomrzí. Viděl jsi ji mnohokrát ve všech ročních období a vždycky se k ní rád vracíš. Na podzim bývá smutná, jako tvoje duše někdy bývá.