lukashorky
Menu

30/4/2008

Horký zahajuje v Librexu výstavu o poruchách přijmu potravy

Barevné portréty nemocných žen doplněné texty s převážně emocionálním obsahem – pocity zhnusení, rezignace, strach z vlastní bezmocnosti – tak by se dala stručně popsat expozice snímků devětadvacetiletého frýdecko-místeckého fotografa Lukáše Horkého. Výstavu zahájí úvodním slovem Ivan Korč ve středu 30. dubna 2008 v 17 hodin v galerii knihkupectví LIBREX.

Mentální anorexii a bulimii skrze objektiv zkoumá několik let a jeho fotky hladem devastovaných těl oblétly již řadu měst v republice. Horký se s nimi v neposlední řadě účastnil v listopadu loňského roku osvětové putovní akce po školách na Vysočině, kde provázel osobnosti jako Ivanu Christovou a Jindřicha Štreita. Cyklus fotografií „Deníky“, který bude v Librexu představen, je volné pokračování černobílého dokumentárního souboru, který přibližoval hrůzné důsledky anorexie a bulimie přímo v nemocničním prostřední Jednotky intenzivní psychiatrické péče. Nové fotografie bere autor jako pokus o obrazovou výpověď nejniternějších pocitů fotografovaných dívek a žen, které trpěly nebo trpí mentální anorexií nebo bulimií. Celý projekt tak tvoří jeden ucelený „typický“ den osoby s poruchou příjmu potravy. Výstavní soubor měl premiéru v netradičním prostředí tzv. Galerijní tramvaje, kterou se mohl každý obyvatel nebo návštěvník města Brna svézt jako běžnou linkou MHD po celý měsíc říjen 2007. 

„Pro Frýdek-Místek připravuji výběr deseti fotografií. Výstava si klade za cíl především přispět k bourání mýtů, spjatých s neadekvátním zaměřením se na tvar postavy a tělesnou hmotnost jako falešných hodnotících nástrojů sebe sama. Tak, jak se tomu často děje u mnoha mladých dívek a žen, nejrizikovější skupiny pro vznik poruch příjmu potravy. Je to v podstatě první repríza po expozici v tramvaji,“ prozradil Horký, který mimo jiné pracuje i na dokumentu o Frýdku-Místku.

4/4/2008

Exit 316

V opavském ateliéru Institutu tvůrčí fotografie natáčel režisér Lubomír Hlavsa s Lukášem Horkým epizodu z pořadu Exit 316, který bude začátkem září vysílat Česká televize. Spolu s Alešem Juchelkou a Adamem Parmou probírali ideál krásy i úskalí modní fotografie.