lukashorky
Menu

červen 2019 obrazem...

30/6/2019

Kafka Band - vrchol letošního Hradeckého slunovratu

Není moc festivalů, které jsou vyladěny od hudební produkce přes skvělou gastronomii. Z Colours se stala až příliš velká fabrika s hromadou lidí, na ostatních festivalech rotují stále ty samé mainstreamové kapely, až jednotlivé akce splývají v jednolitý celek. Hradecký slunovrat si drží stále vysokou laťku nejen kvůli poučenému a vnímavému publiku, ale taky díky úžasném genius loci. Před dvěma roky jsem v Hradci nad Moravicí fotil Priessnitz. Tehdy pršelo, letos po dešti ani památky a na pódiu Kafka Band.

29/6/2019

Zjizvenou krajinou

Stopy důlní činnosti pomalu zahlazuje vegetace. Zbytky rozbořených zdí a základů budov zarůstají. Podél cesty se vine jako nekonečný had oprýskané teplovodní potrubí. Plazí se směrem k sídlišti v místech, kde stávala zástavba původní Karviné. Pomalu se stmívá a krajina působí sklíčeně. Torzo dolu Barbora jako vzpomínka na zašlou hornickou slávu, rozpadající se kulturní dům, schody z bývalého autobusového stanoviště visící ve vzduchoprázdnu nebo starý opuštěný evangelický hřbitov. Duch místa tě volá… 

27/6/2019

Otisk do zvětralého skaliska

Skrz mohutná mračna občas pronikne paprsek a rozsvítí stromy podél břehů. Rozhlížíš se ze strany na stranu a překvapuje tě ohromná síla přírody, která se teď rychle stupňuje s každým dnem. Přemýšlíš, kolik energie je ukryto v listech a kořenech stromů. Pod nohama ti burácí nespoutaný živel. Jsi kousek za městem a přitom uprostřed ráje. Na hladině se vlní ostré světlo a dráždí oči třpytivými odlesky. Za chvíli sešplháme do koryta divoké Morávky. Slunce vtiskne naše siluety do zvětralého skaliska, jako vrtkavý důkaz existence v tomhle krásném kraji pod Beskydami.