lukashorky
Menu

30/3/2011

Na vedlejší koleji v Kopřivnici vedle kulturáku

V třicátých letech minulého století se nad pohraničím začaly stahovat mraky. Často o nich mluvil Alois Nebel. Výpravčí, kterému nakonec stejné mraky zatemnily mysl. Stavěly se betonové valy, co nás měly ochránit. Z lidí lezla hrdost, která však stejně rychle splaskla jako pouťový balónek, když zavadí o děravý okap. 

V té době se svět začal zrychlovat. Tehdy cesta z Prahy do Bratislavy trvala 291 minut. Slovenská Strela létala až 148 kilometrovou rychlostí. Teď spí odstavená na vedlejší koleji v Kopřivnici vedle kulturáku. Venku je tma a možná trochu zima. Ale brzo bude jaro, alespoň to říkal týpek na parkovišti. Prý to cítí v kostech. Věřím mu.

Hrálo tam toho víc. Vlastně jely souběžně čtyři scény, možná víc, co já vím. V šatně nebylo víno, jenom lístky na pivo a chleba s řízkem. Priessnitz hráli dole v klubu, kde na zemi svítily modrý koberce a byly tam schody jako v kině. Přišlo hodně lidí, asi se stáhli ze všech koutů toho kulturního bludiště. V Kopřivnici byl totiž festival a hráli tam Priessnitz a bylo to fajn.

Priessnitz Alois Nebel Tour 2011 v Kopřivnici

28/3/2011

Downbelow v na vlnách Českého rozhlasu Ostrava

Downbelow v na vlnách Českého rozhlasu Ostrava v pořadu Harenda. S Igorem Vašutem jsme si povídali těsně po našem křtu ve frýdecko-místeckém Stounu. Rozhovor si můžete poslechnou ze streamu Českého rozhlasu.

25/3/2011

Priessnitz Alois Nebel Tour 2011 v Havířově

Temný světla, černobílý projekce i tváře, žádná přehnaná gesta. Priessnitz jsou v plné síle. Čtvrtý koncert v rámci Alois Nebel Tour 2011 v zaplněné havířovské Stolárně. Věkový průměr asi kolem třiceti. Hezký holky, co zavírají oči a zpívají s Jaromírem refrény. Dojímají se, opírají svý těla o sloupy, mají upravený vlasy, namalovaný oči. Snad každá z nich má nějaký šrám. Vlní se v rytmu a vzpomínají na to hezký i smutný.

Za zády Priessnitz chodí temný postavy. Padají tam vločky a z mlhy občas vyjede vlak. Tam v Bílém Potoku, poblíž hranic se dějou divný věci. Bydlí tam Alois Nebel. Nádražák, kterýmu sudetský kořeny prorostly skrz tělem až do mozku. Má zvláštní sny. Taky mívám sny. I Priessnitz občas sní, třeba když zpívají „jednu z nejstarších“.

24/3/2011

Downbelow pořtili CD Roadside Traveler

Zpěvák skupiny Sunshine Karel Buriánek pokřtil album Roadside Traveler. Po deseti letech hraní vydali členové Downbelow první album. Krátký rozhovor o křtu na TV Polar..

10/3/2011

Downbelow pokřtí svůj debut Roadside Traveler ve frýdecko-místeckém Stounu

DOWNBELOW pokřtí svůj debut Roadside Traveler ve frýdecko-místeckém Stounu ve čtvrtek 17. března během společného koncertu se SUNSHINE. Jako host vystoupí Jakub Tichý.